Chiptuning –Nedir?

Chiptuning: Geliştirilen Elektronik ile Daha Çok Sürüş Keyfi.

Modern araçlarda küçük bilgisayarlar motor yönetimi için çalışmaktadırlar. Bu bilgisayarlar (ECU) motora kablolar ve soketlerle bağlanmaktadır. ECU bağlı olduğu sensörlerden aldığı analog ve digital sinyaller yardımı ile motora vereceği emirleri belirler. Bu değişiklikler enjeksiyon, ateşleme, emisyon kontrolü, turbo gibi bilgilerden oluşur. Basitçe, Chiptuning ile iki türlü performans artışı mümkündür. Elektronik bir ünite yardımı ile veya ECU dosyasının okunup tekrar yazılmasıyla (OBD Tuning)

Driving pleasure with RaceChip®Ek kontrol Cihazı ile Chiptuning

Ek kontrol cihazı ile Chiptuning için motor ve ECU arasına bir ek elektronik beyin yerleştirilir. Aracın orijinalliğinde hiç bir değişiklik olmaz. İstenildiği anda tekrar eski duruma saniyeler içinde dönülebilir. Operasyon gayet basittir: Elektronik kontrol cihazı canlı zamanlı olarak araca müdahale eder. Beyin tarafından hazırlanan haritalar saniyede binlerce kez işlenir ve anında ve hissedilir bir güç artışı elde edilir. Bununla birlikte sürüş tarzınız aynı kaldığında yakıt tasarrufu elde edilir. Bu tarz Chiptuning ile aracın orijinal beyninde kullanılan motor koruma programı değiştirilmez. Dolayısıyla aşırı yüklenme gibi bir durum oluşmaz. Eğer son hız limitörünüz varsa bu aynen korunur, bununla birlikte aracın orijinal programında bir değişiklik yapılmaz.

Ek kontrol cihazı olarak RaceChip® Modulü

Four levels of RaceChip® performance improvement: RaceChip® Ultimate, RaceChip® Pro2 and RaceChip®
RaceChip® Chiptuning bir çok koşulda müşterinin kendisinin kolaylıkla takabileceği şekilde dizayn edilmiştir. Bir çok araç için yaklaşık 10-15 dakika süren bir uygulama ile hiç bir özel aparata ihtiyaç duymadan monte edilebilmektedir. Sadece size özel gönderilen ek bağlantı kablosunu basit bir soket sistemi ile yerleşimi ve modülün takılış, bu kadar basit. RaceChip® Chiptuning ile aracınıza yapılan optimal ayarları değiştirmek isterseniz, sürüş karakterinize göre aracınızın gücünü ve o gücü verme şeklini ayarlayabilirsiniz. You can adjust “maksimum performans”, “yakıt-tasarrufu eco-tuning”veya ikisinin mantıklı bir karışımı

Ayarlar yardımı ile Performans Değişimini Aşağıdaki Video’da Bulabilirsiniz

Tiyo: Bu video Common-Rail Dizel araçlar için rotary kontrol düğmesinin kullanımı göstermektedir. Bu konuyla ilgili bir çok videoyu destek merkezimizde bulabilirsiniz. Destek-Merkezi. RaceChip® modülünüzü aracınızı satarken veya kiralık araç kullanıyorsanız iz bırakmadan sökebilirsiniz. Eğer isterseniz ofisimiz RaceChip modülünüzü bir sonraki araç için memnuniyetle uyarlayacaktır. Lütfen Daha çok bilgi için bizi arayınız.

OBD-Tuning ile geleneksel Chip-Tuning

OBD üzerinden yapılan Chiptuning ile aracın orijinal dosyası okunur, uygun programlar ile değiştirilip tekrar beyine yazılır. OBD tuning bir iş yapma şeklidir kalitesi ve sonuçları tamamıyla uygulamayı yapana bağlıdır. Yanlış yapılırsa bir çok soruna yol açabilir. Günümüz beyinlerinin bir çoğunda bu tarz uygulama yapabilmek için ECU sökülür bu da garanti kaybına yol açabilir. Ofisimizde yazılım yolu ile chip tuning hizmeti vermekteyiz. Bunun için bizi arayabilirsiniz. OBD üzerinden Chiptuning’in bir avantajı maksimum hız limitörünün kaldırılabilmesidir. Bununla birlikte ekstra zorlama mümkün olduğundan üst devir diliminde bir miktar daha fazla güç alınabilmektedir.

OBD-Tuning Dezavantajları

OBD-Tuning direk orijinal programa müdahale olduğundan ve motor kontrol programı devre dışı kaldığından dolayı motor hasarları meydana gelebilir. Bu şekilde tune edilmiş bir araç hata kodlarını yanlış üretip tamir edilemez bir hale gelebilir. Herhangi bir sorun durumunda kendiniz müdahale edemezsiniz, işlemi yapan kişiye gitmeniz gerekir.

Biz RC Oto Performans olarak RaceChip® tarzı Chiptuningi daha uyumlu sorunsuz ve pratik bulduğumuzdan tercihimizi bu yönde kullandık.